Trebalo je samo za vlat ili 2,77% glasova pa da Koalicija radikalne ljevice (SYRIZA) pobijedi na grčkim izborima i trijumfalno dovede do vrhunca streloviti uspon svojih izbornih rezultata, koji su za manje od tri godine prošli put od 4,5% do gotovo 27%! Međutim, udružena desnica, Nova Demokracija i njeni raznorodni prirepci (stari socijal-liberali iz PASOK-a, kao i socijal-demokratski priučenici iz Demokratske ljevice),imaju puno pravo odahnuti: opasnost od jedne lijevo usmjerene vlade koja bi poništila mjere štednje trenutno se udaljila, bar za izvjesno vrijeme…
Olakšanje je, uostalom, uopće zahvatilo sve one koji nad nama vladaju i vode nas u glad. Euro je uzletio, tržište ponovo počelo disati, gospođa Merkel zadovoljno protrljala ruke, a takozvana ”socijalistička” Internacionala Papandreua i Hollandea sebi čestitala ”poraz” onih koji smetaju kolu da se vrti u krug, a to su Tsipras and Co. Dakle, kraj ružnog sna u kome se grčki zamorac pobunio i okupirao ”laboratorij Grčke”? Odgovor je kategoričko NE. Ružan san će se produžiti, a sve ukazuje da će nova grčka vlada biti krhka i slaba, podrivena unutrašnjim proturječnostima, krizom kojom ne može ovladati i, naročito, sve većim otporom grčkog naroda …
Uostalom, nešto dublja analiza izbornih rezultata SYRIZA-e govori da ne dolaze veseli dani za pristalice planova štednje. SYRIZA je široko zahvatila slojeve stanovništva između 18 i 45 godina i sebi osigurala pravi trijumf u krupnim gradskim centrima kao što su velika Atena, Pirej ili Patras, u kojima živi i radi više od polovine grčkog stanovništva. Drugim riječima, SYRIZA ima podršku aktivne i mlade populacije, dok pristalice Trojke i štednje (Nova demokracija i PASOK) preživljavaju zahvaljujući podršci većine ostarjelog svijeta (preko 65 godina) i seoske Grčke. Ova socijalna politička realnost nosi sa sobom zlokobnu budućnost za grčku reakciju i njene međunarodne tutore, ako se zna da upravo navedene starosne dobi i gradski živalj tradicionalno ispisuju povijest zemalja na Sjeveru …
Prema tome, ako postoji neka pouka iz grčkih izbora, to je da SYRIZA od sada prevladava kod trudbenika i nezaposlenih, među mladima i u narodnim kvartovima, historijskim utvrdama komunističke ljevice, tamo gdje je KP Grčke (KKE) donedavno imala neosporavano prisustvo. Promjena je krupna, historijska, s obzirom da je KKE, koja je još dva-tri mjeseca ranije prevladavala nad SYRIZA-om, sada spala na marginalni izborni utjecaj (4,5%), nakon što je doživjela pravi odljev krvi među aktivistima i simpatizerima u korist Koalicije radikalne ljevice.
Istinu govoreći, realna kompozicija pejzaža grčke ljevice je u temelju izmijenjena, utoliko više ako se tome pridoda jedan drugi, još veći odljev krvi, koji je doživjela ANTARSYA, koalicija krajnje ljevičarskih organizacija, također u korist SYRIZA-e. Svedena na sasvim rječitih 0,33% glasova, ANTARSYA sada mora sve učiniti kako njena kriza ne bi odnijela u dramatični nepovrat tisuće revolucionarnih aktivista, u trenutku kada radikalna grčka ljevica ima najviše potrebe za njima …
Međutim, bilo bi sasvim pogrešno misliti da će SYRIZA od sada imati lagodan život, da može računati na trajnu vjernost svojih dva milijuna birača. Na najmanji pogrešan korak vodstva, SYRIZA može sve izgubiti u vrlo kratkom vremenskom periodu, jer većina njenih glasačapodržava koaliciju da bi ova usvojila i u djelo sprovela radikalna rješenja za njene životne probleme, a ne iz ”ideoloških” pobuda.
Zbog toga je, uostalom, SYRIZA izvanredno ubrzala svoj uspon od trenutka kad je za cilj kampanje postavila dobivanje izbora i uspostavljanje lijevo usmjerene vlade koja bi odmah poništila mjere štednje. Zbog toga je, također, SYRIZA izgubila svoju prednost tokom tri posljednja dana kampanje, a time i izbore, jer je njeno vodstvo pokušalo udobrovoljiti protivnike, time što je svoj program i svojgovor učinilo manje radikalnim.
Treba, dakle, paziti na ”pogrešne korake” jer posljedice su sada kataklizmične: korist od toga ne bi izvukle tradicionalne bivše velike stranke, već neonacističke ubojice ”koji su došli da bi ostali”. I to ne samo u izbornim kutijama, već prije svega na ulicama, gdje već sve češće pribjegavaju ubilačkim nasrtajima na strane radnike i lijeve aktiviste. Nažalost, nespremnost grčke ljevice naspram sive kuge je omogućila neonacističkoj zmiji da izađe iz svog jajeta. No, nikada nije kasno da se ta ljevica što prije odluči suočiti s tek izleglim čudovištem, ako ni zbog čega drugog onda radi osiguravanja vlastite samoobrane …
Nakon što je sve ovo rečeno, preostaje izvući dvije-tri pouke iz iskustva SYRIZA-e, nastale prije 9 godina iz saveza ili, bolje, stupanja u ”brak” jedne lijeve reformističke partije (Synaspismos) s dvanaestak organizacija ili struja krajnje ljevice. Prva pouka je da je jedinstvo moguće. Druga je da je to jedinstvo isplativo. A treća je da je jedinstvo moguće i isplativo pod uvjetom da bude jedinstvo zasnovano na radikalnosti! S obzirom na vrijeme u kojem živimo, iskustvo kao što je ovo SYRIZA-e zaslužuje svu našu pažnju i, naravno, našu aktivnu internacionalnu solidarnost. Jer pobjeda radikalne ljevice u Grčkoj ostaje moguća, i možda je samo odgođen meč …
Yorgos Mitralias, 19. lipnja 2012. g.
Yorgos Mitralis je jedan od osnivača Grčkog komiteta za poništavanje dugova, povezanog s međunarodnom mrežom CATDM.
Izneseni stavovi osobni su stavovi autora i ne odražavaju nužno službene stavove Radničke borbe.
SYRIZA trijumfira … i gubi izbore. No, meč je možda samo odgođen …,